advertorial
Porubané to místo znají pod různými názvy. Někdo mu říká u rondlu či u kruháče, další volí označení u Floridy podle bývalé restaurace, a především starší pak mají zažitý název u Lenina, protože až do roku 1990 dominovala ploše socha ruského revolucionáře.
Ještě loni lidé většinou místem jen procházeli, chybělo tam totiž cokoli, co by je přimělo zůstat. Mezitím ale prostor získal zcela novou podobu, které vévodí kruhový pochozí objekt odkazující na nedaleký kruhový objezd.
„Jako základ pro revitalizaci sloužila analýza území, kterou si Poruba nechala udělat před několika lety. Vznikala v součinnosti s místními obyvateli, návštěvníky lokality i podnikateli, kteří v okolí mají své živnosti. Výsledkem je pak bez jakýchkoli pochyb jedna z největších změn veřejného prostoru za poslední roky. Poruba si rozhodně zaslouží takto výrazné a zajímavé stavby. Proměna Floridy oživí veřejný prostor a přinese do něj něco netradičního a nového. Chceme, aby tam lidé trávili volný čas a jsem přesvědčená, že se to povedlo. Výsledná podoba místa se mi moc líbí a podle mě jde o ideální symbiózu sorely a současné architektury, která vdechne Hlavní třídě zase novou dynamiku,“ řekla starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová.
Dřevěný kruhový pochozí objekt je přístupný po třech schodištích, nahoru se díky výtahu dostanou i hůře pohybliví či hendikepovaní lidé. Autoři si hráli i s nejmenšími detaily a ze správných úhlů lze v zábradlí vidět nápisy Ostrava-Poruba či ikonický porubský Oblouk.
„Pod kruhovou vyhlídkou jsou tři stánky s občerstvením a veřejné toalety, po kterých lidé dlouho volali. Prostranství uvnitř kruhu slouží jako odpočinková zóna s malým dětským hřištěm, vodními prvky a nejrůznějším posezením. Nová místa našla i umělecká díla Vladislava Gajdy a Miro Požara, která teď jsou lépe dostupná. Plochu před vyhlídkou směrem k Hlavní třídě tvoří velkoformátová dlažba a zaměřili jsme se i na revitalizaci zeleně,“ uvedla místostarostka Petra Brodová, která má na radnici v gesci investice.
A právě na kvalitu zeleně byl kladen největší důraz. Před samotnou stavbou se vykácelo jednatřicet stromů, z nichž většina byla ve špatném zdravotním stavu. „Nově jsme vysadili dvaačtyřicet stromů. Jedná se o javory, lípy, dřezovce, platany a okrasné třešně a jabloně. Raritní jsou čtyři kusy Parocie perské, jsou to vůbec první stromy tohoto druhu v Porubě. Založeny byly také nové trávníky, zčásti ve formě travních koberců a vysázena byla samozřejmě i spousta květin,“ poznamenala Petra Brodová.
Celá lokalita by měla sloužit jako místo k odpočinku, setkávání a prostor pro nejrůznější kulturní, společenské i sportovní akce. „Organizátoři tam mají skvělé zázemí a počítáme s tím, že nám to umožní rozšířit portfolio akcí, které se v lokalitě budou konat. S prvními počítáme už v létě, kdy se tam uskuteční dva koncerty Letní umělecké scény v Porubě,“ dodala starostka Lucie Baránková Vilamová.
Stavební práce skončily v posledním červnovém týdnu a po následné kolaudaci je místo od 7. července přístupné i veřejnosti. Veškeré práce vyšly na 98,2 milionu korun a vedle Poruby se na financování podílelo i statutární město Ostrava. Část nákladů by měla pokrýt dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.
Sdílejte se svými lidmi
Petr Sobol
8. 7. 2025
Mohlo by vás zajímat
Alexandr čínský patří mezi koloniální papoušky, kteří v přírodě žijí a rozmnožují se ve skupinách čítajících až 50 jedinců. Kolonie v Zoo Ostrava se rozrostla na 42 jedinců, včetně 10 letošních mláďat. Jde tak o největší skupinou chovanou v zoologických zahradách na světě.