advertorial
Ve stádě velbloudů dvouhrbých v ostravské zoo je k vidění měsíc staré mládě. Samečka porodila zkušená samice, která odchovala už šest mláďat.
Skupinu nyní tvoří celkem devět zvířat – kromě matky s čerstvým mládětem je to chovný samec, pět samic a mládě z loňského roku, také sameček.
Mládě velblouda dvouhrbého se narodilo 11. března. Je sedmým mládětem osmnáctileté samice, která se o svého potomka příkladně stará. Několik dní po porodu zůstávala dvojice oddělená, ale nyní už je celé stádo pohromadě. „Velbloudi jsou houževnatá zvířata, která díky své husté srsti zvládají bez problémů přečkat i velmi silné mrazy. V tomto období ale začínají zimní srst pomalu ztrácet. Ta se uvolňuje v celých plátech, které často z velbloudů visí, než odpadnou. Lidé si často myslí, že jsou velbloudi nemocní, ale je to zcela přirozený proces,“ vysvětluje inspektor chovu Iva Firla.
Velbloud dvouhrbý ve volné přírodě obývá nehostinné náhorní stepi a polopouště střední Asie ve výškách nad 1500 metrů, kde se teploty v létě blíží +50 °C a v zimě klesají pod -40 °C. Snese i teplotní výkyvy během dne. Kvalitní srst působí jako izolátor – ve dne zabraňuje přehřívání a v noci podchlazení. To omezuje energetické ztráty a úbytek vody.
Díky fyziologickým adaptacím vydrží bez vody i bez potravy několik týdnů. Když se pak velbloud dostane k vodnímu zdroji, může najednou vypít až 100 litrů. V období říje samec silně slintá, skřípe zuby a pomocí ocasu si na stehna a záda rozstřikuje moč. Divoký velbloud dvouhrbý je na pokraji vyhubení, méně než 1000 zvířat žije v poušti Gobi na pomezí Číny a Mongolska. Zvířata chovaná v zoo jsou zpravidla zdomácnělé formy.
Zoo Ostrava je otevřená každý den v roce, včetně všech víkendů a svátků. Aktuální otvírací doba je od 9 do 19 hodin. Pokladny, vstup a pavilony se zavírají o hodinu dříve.
Foto: Monika Vlčková
Sdílejte se svými lidmi
Petr Sobol
22. 4. 2025
Mohlo by vás zajímat